BIK czyli nasza cała historia kredytowa w jednym miejscu
Pożyczki

BIK czyli nasza cała historia kredytowa w jednym miejscu

Większość instytucji oferujących kredyty i pożyczki sprawdza informacje o klientach w rejestrach dłużników. Najczęściej sprawdzany jest BIK. Co to jest BIK, jakie zawiera informacje i jak go sprawdzić? Czym są alerty BIK i czy BIK można oczyścić?

BIK – co to jest?

BIK (Biuro Informacji Kredytowej) to zbiór informacji o historiach kredytowych klientów banków i firm pożyczkowych. Trafia tam każdy, kto choć raz zaciągnął jakiś kredyt czy pożyczkę. Rejestr BIK zbiera zarówno pozytywne, jak i negatywne informacje. Jest to bardzo ważny rejestr dla pożyczkodawców, gdyż muszą oni wiedzieć czy osoba chcąca wziąć pożyczkę wywiązywała się należycie z wcześniejszych zobowiązań. Odgrywa to dużą rolę przy podejmowaniu decyzji o przyznaniu pożyczki, podobnie jak zdolność kredytowa. Jednak historia kredytowa z BIK nie określa jeszcze naszej zdolności kredytowej.

Ocena punktowa w BIK czyli tak zwany scoring

Rejestr BIK posiada specjalny system punktowy, zwany scoringiem BIK. Umożliwia on ocenę naszej wiarygodności kredytowej poprzez porównanie naszego profilu z innymi. Im bardziej zbliżoną notę do innych ma nasz profil, tym większe mamy szanse na otrzymanie kredytu. Do scoringu brane są pod uwagę cztery kryteria:

  • jakość kredytów i terminowość ich spłaty;
  • aktywność kredytowa – jeśli mamy długą historię, czyli co najmniej kilka kredytów spłaconych w terminie, oznacza to, że jesteśmy zdyscyplinowanymi i wiarygodnymi kredytobiorcami. Za to nienajlepiej świadczy o nas zaciągnięcie kilku kredytów w krótkim czasie lub nie zaciągnięcie żadnego, bo wtedy nie ma możliwości, by nas ocenić;
  • korzystanie z limitów kredytowych – często wykorzystywane limity kredytowe w koncie lub na karcie, mogą zostać odebrane jako ryzykowne zachowanie i negatywnie wpłynąć na punktację;
  • częstotliwość brania kredytów – zbyt częste branie kredytów również jest odbierane jako zachowanie ryzykowne;

Jak sprawdzić BIK – raport BIK za darmo

Aby sprawdzić swoją historię kredytową w BIK, trzeba wykonać kilka prostych kroków. Najpierw musimy wejść na stronę rejestru i zaznaczyć opcję „raport BIK”. Wyświetli nam się formularz, który musimy wypełnić. Wymaga on podania wrażliwych danych osobowych, takich jak numer dowodu osobistego czy PESEL, ale jest to całkowicie bezpieczne. Dostęp do danych w rejestrze jest ściśle ograniczony i nie mogą one tak łatwo dostać się w niepowołane ręce i zostać wykorzystane w nieodpowiedni sposób. Z tego powodu musimy dokonać jeszcze weryfikacji tożsamości. W tym celu wystarczy wgrać w odpowiednie pole formularza skan dowodu osobistego. Jest też możliwość weryfikacji poprzez otrzymanie listem poleconym kodu, który trzeba potem wpisać w odpowiednie pole w formularzu. Jednak trwa to znacznie dłużej niż weryfikacja dowodem, której przebieg nie powinien być dłuższy niż godzina. Kiedy weryfikacja zakończy się z pozytywnym wynikiem, musimy jeszcze ustalić hasło do naszego konta i zalogować się z jego pomocą. Trzeba pamiętać o tym, by nie używać najprostszych haseł. Po zalogowaniu pozostaje już nam tylko wybrać rodzaj raportu (najlepiej pojedynczy raport). Tylko raz na sześć miesięcy możemy pobrać raport BIK za darmo. Cena pojedynczego raportu wynosi 39 zł i może zostać opłacona albo przelewem online, albo BLIK-iem, albo też przelewem tradycyjnym. Należy przy tym pamiętać, że wybierając przelew tradycyjny, będzie trzeba poczekać na raport 1-2 dni aż zostanie on zaksięgowany. Pozostałe sposoby zapłaty są natychmiastowe. Po zapłaceniu otrzymujemy nielimitowany dostęp do naszego raportu – możemy go pobrać, a nawet wydrukować.

Czym są alerty BIK?

Alerty BIK to bardzo przydatna funkcja oferowana przez ten rejestr. Warto aktywować tę funkcję, gdyż może uchronić nas ona przed przestępstwem, którego ofiarą możemy się stać w prosty sposób. Wystarczy, że w niepowołane ręce trafi nasz dowód osobisty lub wrażliwe dane. Stąd prosta droga do wyłudzenia pieniędzy, na przykład poprzez zaciągnięcie pożyczki na nasze dane. Dzięki alertom BIK otrzymamy natychmiast powiadomienie SMS-em i mailem o próbie zaciągnięcia na nas zobowiązania. Alerty BIK powiadomią nas również o tym, że ktoś sprawdza nas w bazie dłużników BIG InfoMonitor, dzięki czemu możemy szybko dowiedzieć się o zamiarach wyłudzenia przez kogoś naszego abonamentu komórkowego lub zawarcia na nasze dane umowy np. z dostawcą prądu czy gazu. Alerty BIK działają 24h/7 dni w tygodniu. Ich aktywacja nie jest niestety darmowa. Za aktywowanie samych alertów zapłacimy 24 zł na rok, a za alerty z dodatkowymi usługami 99zł za rok.

Czyszczenie BIK – czy można usunąć negatywne wpisy?

Różne firmy mają w swoich ofertach usługę „czyszczenie BIK”. Jednak nie istnieje żadna zgodna z prawem możliwość usunięcia złej historii kredytowej przy jednoczesnym pominięciu obowiązujących przepisów. Jeśli wpadnie nam do rejestru negatywny wpis, jest on przechowywany w BIK przez 5 lat, przy czym opóźnienie w spłacie musi wynieść ponad 60 dni, a od wezwania do zapłaty musi minąć przynajmniej 30. Informacje w BIK można usunąć w całkowicie legalne sposoby. Do dyspozycji mamy 3 możliwości:

  • możemy odwołać zgodę na przetwarzanie danych o spłaconej pożyczce;
  • możemy złożyć wniosek o usunięcie negatywnych wpisów po upływie 5 lat od spłaty należności;
  • możemy poprawić błędne informacje na nasz temat;

Wniosek o zmianę danych można złożyć tylko do instytucji, która podała nasze dane do rejestru. Bez podpisu owej instytucji we wniosku, BIK nic nie zrobi. Pamiętajmy o tych trzech możliwościach i nie dajmy się naciągnąć firmą, które oferują wyczyszczenie BIK za opłatą, bo to nic innego jak naciąganie ludzi zdesperowanych brakiem możliwości otrzymania kredytu przez negatywną historię w BIK.