Czym jest egzekucja komornicza i jak przebiega?
Pożyczki

Czym jest egzekucja komornicza i jak przebiega?

Kiedy windykatorom nie udaje się wykonać swoich zadań, wierzyciel może podjąć krok ostateczny i nasłać na dłużnika komornika. Egzekucja komornicza jest tym, czego dłużnicy boją się najbardziej. Czym jest i jak przebiega egzekucja komornicza?

Egzekucja komornicza – co to takiego?

Egzekucja komornicza proces polegający na zajęciu przez komornika majątku dłużnika, w celu spłaty jego należności wobec wierzyciela. Egzekucję wykonuje tak zwany komornik sądowy. Jest to funkcjonariusz publiczny, którego zadaniem jest egzekwowanie długów. Egzekucja komornicza odbywa się na wniosek wierzyciela. Jest sposobem przymusowym na odzyskanie należności, stosowanym w ostateczności, kiedy polubowne metody nie przynoszą rezultatów.

Egzekucja komornicza – przepisy

Przebieg egzekucji komorniczej regulują ściśle przepisy prawne, a dokładnie prawo komornicze i prawo cywilne. Szczególnie istotna jest ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o komornikach sądowych i egzekucji. Pracę komornika reguluje zaś Kodeks Postępowania Cywilnego. Należy pamiętać, że komornik jest funkcjonariuszem publicznym i jakikolwiek atak na niego skutkuje surowszą karą niż atak na zwykłego obywatela. Komornik jednak również nie może podczas egzekucji uciekać się do przemocy i zastraszania dłużnika.

Przebieg egzekucji komorniczej

W pierwszym etapie otrzymujemy oficjalne zawiadomienie sądowe o wszczęciu procesu egzekucyjnego. Dokument zwykle jest wysyłany pocztą, jednak gdy pojawia się problem z jego doręczeniem, komornik robi to osobiście przychodząc z pierwszą wizytą. W drugim etapie komornik musi ustalić skład majątku dłużnika, by wiedzieć z czego możliwe będzie przeprowadzenie egzekucji. Dłużnik ma obowiązek przedstawić komornikowi cały majątek. Za ukrycie czegokolwiek (konta bankowego, ruchomości czy pieniędzy) grozi kara finansowa. Następnie komornik zajmuje wynagrodzenie za pracę, oczywiście bez kwoty wolnej od potrąceń czyli 75% minimalnego wynagrodzenia.

Komornik ma także możliwość zajęcia konta bankowego dłużnika. Musi jednak wiedzieć w jakim banku dłużnik posiada rachunek. Gdy zna już bank, ma prawo nawet nie znając numeru konta złożyć wniosek o zajęcie go na rzecz egzekucji. Odtąd to on zarządza kontem i pieniędzmi, które na nie trafiają. Zajęciu podlega także renta i emerytura, jednak dłużnikowi musi pozostać kwota wolna od zajęcia. Egzekucja nie może pozbawiać dłużnika jakichkolwiek środków do życia. Oczywiście komornik również może zająć ruchomości i nieruchomości, którymi włada dłużnik. Nie musi on być ich właścicielem, wystarczy, że ich używa.

Egzekucja komornicza alimentów

Alimenty to należność przyznana zazwyczaj dziecku. Często płaci je ojciec, który odszedł od rodziny i nie bierze czynnego udziału w wychowaniu dziecka. Alimenty są takim samym zobowiązaniem jak rata kredytu czy rachunek. Obciążony nimi musi płacić je terminowo i w pełnej wysokości. Jeśli tego nie robi, staje się dłużnikiem i również może zostać poddany egzekucji komorniczej. O wszczęciu postępowania egzekucyjnego decyduje oczywiście sąd. Ważne, by decyzja sądu miała klauzulę wykonalności. Mając w ręku tytuł wykonawczy, można złożyć wniosek do komornika o egzekucję. Do wniosku należy dołączyć oryginalne orzeczenie sądu oraz podać w nim wysokość zadłużenia i informacje o dłużniku czy jego majątku. Proces przebiegnie wtedy szybciej. Jeśli we wniosku nie ma informacji o dłużniku, komornik potrafi te informacji zdobyć, nawet przy pomocy policji. Po ustaleniu majątku dłużnika, komornik przystępuje do egzekucji, którą regulują poniższe przepisy prawne:

  • potrąceniu ulega 60% wynagrodzenia z tytułu wykonywanej pracy, a kwota wolna nie ma zastosowania;
  • nie obowiązuje kwota wolna od potrąceń z konta bankowego, czyli 75% minimalnej płacy;
  • komornik ma prawo zająć również ruchomości, które są użytkowane przez osobę mieszkającą razem z dłużnikiem, bez jej zgody, chyba że udowodni ona, że jest właścicielem tych ruchomości;

Zdarza się, że egzekucja alimentów nie przynosi rezultatu. Dłużnik może nie pracować, może się ukrywać i uciekać od odpowiedzialności, bądź nie ma majątku podlegającego zajęciu. W takim wypadku komornik wystawia zaświadczenie o bezskuteczności egzekucji świadczeń alimentacyjnych. Z takim zaświadczeniem można odwiedzić ośrodek pomocy społecznej i uzyskać informacje na temat procedury przyznawania świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego.

Spotkanie z komornikiem to zwykle nic przyjemnego i nikt nie chce go doświadczyć. Warto pamiętać o tym zanim dopuści się do dużego zadłużenia i problemów z jego spłatą. Egzekucja komornicza to ostateczność w sytuacji, kiedy nie udaje się wierzycielowi polubownie odzyskać należności. Zazwyczaj kończy się utratą pieniędzy i znacznej części majątku. Najlepiej więc spłacać zobowiązania w terminie i podejmować decyzje o kolejnych z głową.