KRD – najpopularniejszy rejestr dłużników w Polsce
Pożyczki

KRD – najpopularniejszy rejestr dłużników w Polsce

Wśród czterech największych, działających w Polsce rejestrów dłużników jest KRD. Jest on najpopularniejszym rejestrem z wszystkich. Co to jest KRD, jakie gromadzi informacje oraz kto i jak może je dodać i sprawdzić? Jak długo widnieje wpis w KRD?

KRD – co to takiego?

KRD jest jednym z rejestrów należących do Biur Informacji Gospodarczej. Gromadzi, przetwarza i publikuje on informacje na temat kondycji finansowej zarówno firm, jak i osób prywatnych. Do KRD trafiają dane z różnych sektorów – przede wszystkim finansowego, ale też usługowego, handlu, przemysłu czy administracji. Ponadto KRD gromadzi nie tylko negatywne informacje o dłużnikach, ale również pozytywne – o terminowej spłacie zobowiązań i uiszczaniu zaległych należności.

Kto i kiedy może dodać do KRD?

Do KRD może dodać dłużnika każda firma lub osoba fizyczna, której ktoś zalega z należnościami. Może to być firma pożyczkowa, czy też dostawca prądu, któremu ktoś nie zapłacił rachunku na czas. Równie dobrze może to być także zwykła osoba fizyczna, której ktoś nie zapłacił w terminie jakiegoś zobowiązania. Ważne jest jednak to, że wierzyciel może zgłosić dłużnika dopiero, gdy jego dług przekroczy kwotę 200 zł i jest starszy niż 60 dni, chyba że jest to firma. Wtedy dług musi przekraczać 500 zł. Ponadto wierzyciel musi co najmniej 30 dni wcześniej poinformować dłużnika o zamiarze zgłoszenia go do rejestru.

Kto i kiedy może sprawdzić informacje w KRD?

W KRD każda osoba fizyczna może sprawdzić zarówno siebie, jak i firmę, a każda firma siebie, inne firmy i osoby fizyczne. Zarówno my możemy więc sprawdzić firmę, z której usług chcemy skorzystać lub w której chcemy zacząć pracę, jak i firma może sprawdzić nas, czy jesteśmy wypłacalni i damy radę w terminie spłacać należności. Oprócz sprawdzenia informacji w bazie dłużników, KRD oferuje szereg funkcji, zarówno konsumentom, jak i przedsiębiorcom. Możemy więc robić tam następujące rzeczy:

  • pobierać raporty własne i innych;
  • monitorować swoich kontrahentów;
  • dodawać dłużników do bazy;
  • być chronieni przed wyłudzeniami na swoje dane;
  • sprawdzić kto sprawdzał informacje o nas;
  • dostawać powiadomienia o nowym wpisie w KRD;

Z KRD ochoczo korzystają firmy pożyczkowe i banki, w celu zdobycia informacji o pożyczkobiorcy, koniecznych do ustalenia jego zdolności kredytowej i podjęcia ostatecznej decyzji o przyznaniu pożyczki lub kredytu, bądź nie.

KRD – jak sprawdzić?

Sprawdzenie informacji w KRD jest bardzo szybkie i proste. Najpierw trzeba założyć konto w rejestrze. Trzeba przy tym podać swoje nazwisko, e-mail, telefon i kod pocztowy. Następnie musimy zatwierdzić konto poprzez maila i zweryfikować swoją tożsamość przesyłając skan dokumentu tożsamości. Później logujemy się za pomocą loginu i hasła ustawionego przy rejestracji konta i możemy skorzystać z usługi „Sprawdź swój pesel”, by wygenerować i pobrać raport na swój temat. Co natomiast jeśli chcemy sprawdzić informacje o kimś innym? Również musimy się zarejestrować, potwierdzić swoją tożsamość dowodem osobistym i się zalogować, a następnie skorzystać z usługi „Sprawdź wiarygodność firmy”. Za darmo możliwe jest sprawdzenie jednorazowe w ciągu 6 miesięcy. Firmy natomiast zawsze muszą zapłacić za wygenerowanie elektronicznego raportu.

Jak długo widnieje wpis w KRD?

To pytanie zadaje sobie chyba każdy, kto zastaje w swoim raporcie negatywny wpis. Każdy chciałby, by zniknął on jak najszybciej, bo psuje nam naszą dotąd pozytywną historię finansową. Niestety zostanie on usunięty dopiero po spłaceniu przez nas zobowiązania, którego dotyczy. Będzie widniał w rejestrze tak długo, jak długo my będziemy zwlekać z zapłatą. Ponadto po zapłaceniu przez nas zaległej należności, wierzyciel musi poinformować o tym KRD. Ma na to maksymalnie dwa tygodnie od dnia spłacenia przez nas zobowiązania. Po otrzymaniu odpowiedniej informacji od wierzyciela, KRD dokonuje skasowania wpisu w ciągu 7 dni. Tak więc po uregulowaniu zaległego zobowiązania będziemy musieli poczekać jeszcze maksymalnie 21 dni na usunięcie negatywnego wpisu z rejestru.

KRD jest bardzo pożytecznym narzędziem dla każdej osoby fizycznej, jak i firmy. Dzięki sprawdzeniu zawartych w nim informacji możemy uchronić się przed wpadnięciem w poważne kłopoty. Problemy finansowe dotyczą wielu konsumentów i firm, dlatego tak istotne jest gromadzenie informacji o nich. Widnienie w takim rejestrze to jeszcze nie tragedia, chyba że trafiło się tam z powodu negatywnego zgłoszenia przez wierzyciela, który nie doczekał się zapłaty jakiejś należności. Warto jednak pamiętać, że w rejestrze są gromadzone także pozytywne informacje finansowe o ludziach i firmach.